Terkan, Türkiye’de ilk defa yeni bir teknoloji olarak Paket Tip Soğuk Depo Cihazları üretmek amacıyla 1983 yılında TIMSAN ünvanı ile kuruldu. 2002 yılında ortaklık yapısında meydana gelen değişiklik sonucu firma adı TERKAN olarak değişti.

Terkan, paket tip soğuk depo cihazı üretiminin yanı sıra soğutma sistemleri projelendirmesi, taze ve donmuş muhafaza, hızlı soğutma (ön soğutma ve şok soğutma), nem alma ve kurutma ve su soğutma uygulamaları yapmaktadır.

1983 yılında Türkiye tavukçuluk sektörünün önde gelen firmalarından Keskinoğlu için yumurta deposu soğutma sistemi Terkan tarafından kuruldu.

1987 yılında Antalya’da Türkiye’deki ilk domates tohumu muhafaza deposu soğutma sistemi Terkan tarafından Seto AŞ. İçin kuruldu.

1992 yılında Coca Cola ile çözüm ortaklığının ilk adımı atıldı ve halen devam etmekte olan bu ortaklık Coca Cola’nın Bursa fabrikası yatırımı ile başlamış oldu.

1994 yılında Banvit Bakü bayisi için yapılan soğuk depo ile ilk soğuk depo ihracatı gerçekleşti.

1997 yılında, ön soğutma teknolojileri alanında Amerikan Pressure Cool Co. firması ile iş birliği anlaşması imzalandı. Bu işbirliği ile dünyada uygulanan en ileri ön soğutma teknolojisi Türkiye’de ilk olarak firmamız tarafından uygulanmaya başlamıştır.

2000 yılında, Terkan tarafından Türkiye’de ilk olmak üzere, Silifke’de çilek ön soğutma uygulaması yapıldı. Bu çalışma sonucunda Türkiye’den ilk defa çilek ihraç edilmeye başlandı.

2000 yılında, Amerikan Cargill firmasının Türkiye’de ilk tohum deposu yatırımı olan Ayçiçek tohum deposunun soğutma sistemi Terkan tarafından Bursa’da gerçekleştirildi.

2005 ve 2008 yıllarında Tübitak desteği ve Ege Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’de ilk kez deri kurutma (2005) ve elma kurutma (2008) çalışmaları yapıldı ve soğutma cihazları Terkan tarafından tasarlanıp üretildi.

Çalışmalarına tüm değerleri ve uzman kadrosuyla devam eden Terkan, 2014 yılından bu yana yeni üretim yeri olan Manisada faaliyetlerini sürdürmektedir.

E-Bültene Kayıt Olun
E-Bültenimize kayıt olarak en hızlı şekilde kampanyalarımızdan ve firmamızla ilgili haberlerden bilgi sahibi olabilirsiniz.